Pohádkové rozvojové kartičky pro malé mluvky i nemluvky

Milá maminko, tatínku, babičko, dědečku, tety ve školce, paní učitelky... 

Zdravíme vás všechny a ze srdce děkujeme za zájem o naše rozvojové pohádkové kartičky. Prodejem na těchto stránkách financujeme provoz azylového domu pro nechtěná zvířata NAZDÁREK v Karlovicích, veterinární výlohy, kastrace, odkup a opravu nemovitosti, ve které se azyláček aktuálně nachází. 

 Tyto kartičky jsem  nejprve s velkým elánem tvořila pro moji skoro vlastní dcerku Barunku, která se narodila s vážnou poruchou autistického spektra. Ta se velmi dlouho vyjadřovala pro mě nic neříkajícím mumláním. Jako maminku zdravého dítěte mě samozřejmě velmi trápilo, že této holčičce jednoduše nerozumím. Barunka byla a je naše úžasná malířka, smíšek a ředitelka všech potrhlých podivností, přirozeně se tak pro mě stala ohromnou inspirací k  mnohým pohádkám, které jsem po léta psala do šuplíku. Hlavní motivací k tvorbě kartiček byl fakt, že jí tyto mé pohádky nemohu slovně předat.

I když jsme se snažili všechny aktivity Barunce přizpůsobit, při čtení pohádek jsem byla bezradná. Slovíčka jí sice vlezla do oušek, ale tam se často ztrácela. Při četbě, dávala pozor, naslouchala a velmi se snažila rozumět, ale když jsem se jí zeptala o čem příběh byl, zjistila jsem, že nemá tušení. Hledala jsem tedy způsob, jak jí obsah příběhů předat a zapojit jí do večerního čtecího rituálu. Nebylo to vůbec těžké, Barunku obrázky přitahovaly a tak se celkem úspěšně za krátký čas naučila pomocí obrázků u nás doma vyjadřovat. Později se kartičky zalíbili i maminkám zdravých dětí, dětí s vadou řeči, či poruchou soustředění. Rády si je berou s sebou k lékaři, na cestu autem a na návštěvy, zkrátka tam, kde je třeba děti zabavit.

Nyní kartičky slouží jako vítaná zábava pro naši šestiměsíční dceru Miu.

 

Co jsou rozvojové pohádkové kartičky?

Sestava autorské pohádky psané ve třech úrovní dětského myšlení + malovaných kartiček na nichž je vyobrazena dějová linka + zábavných úkolů motivujících k rozvoji řeči, zvyšování slovní zásoby, vypravěčského umění a fantazie.

 

K čemu slouží tyto rozvojové pohádkové karty?

Rozvojové pohádkové kartičky jednoduše zábavnou formou motivují děti mluvit, rozvíjí dětskou řeč, slovní zásobu, logického myšlení a fantazii. 

Pohádka

Autorské pohádky jsou psané ve třech úrovních dětského chápání a tím jsou dle mé zkušenosti vhodné pro děti od 3 let, ale já je používám i s mou šestiměsíční dcerkou Miou. Ukazujeme si na nich obrázky, barvičky a tvary.

V nejlehčí úrovni vyprávění je obsah obrázkových kartiček popsán velmi jednoduše, nejlépe jednou větou. Je označen jako Miušky větička a je vhodná pro děti do 3 let.

Pokud dítě tuto úroveň vyprávění zvládá a rozumí ji, můžete směle přejít k další úrovni a vyprávět pohádku obsahující vice slov. Této úrovni říkám Barunčina věta a je zaměřená na hlavní dějovou linku a však větičky jsou bohatší a vyprávění barevnější. Soubor lehkých a srozumitelných vět popisuje příběh tak, aby mu rozuměly děti ve školičkách. 

I když třetí úroveň obsahuje vše co má a nevyhýbá se žádnému slovu, lehce ji zvládnou děti školou povinné.

 

UKÁZKA

 

Za devatero lesy a pětisty kopci se nachází krásná země jménem Nový Zéland.
Tam kromě zlobivých papoušků, veselých delfínů a hravých lachtánků žije i rodina kiwíků.
Jmenují se Chlupatí. Tatínek Kiwoslav Chlupatý je stále veselý a odvážný, je to lékař,
ke kterému chodí se svými neduhy a bolístkami půl Jižního ostrova. Maminka se jmenuje
Kiwinka Chlupatá, je to paní učitelka ve zdejší školičce, ale teď se stará o malého Kiwíska, který
se nedávno narodil, a tak je z ní žena v domácnosti. Je moc hodná a jako každé mamince jí
nejvíce sluší úsměv. Posledním členem domácnosti je jejich starší syn Kiwík Chlupatý,
dobrodruh a zapisovatel všech zajímavostí. Žijí si spolu moc hezky a spokojeně, jen Kiwíka
občas trápí, že se mu ostatní posmívají a volají na něj Kiwík chlupatá brambora.


Barunčina věta – ukazuj:
Tohle je rodina. Tatínek se jmenuje Kiwoslav Chlupatý a je to lékař. Maminka Kiwinka Chlupatá
je paní učitelka. Kiwísek Chlupatý je miminko. Kiwík Chlupatý chodí do školy a miluje dobrodružství.


Miuščina větička – ukazuj a popisuj, co vidíš na obrázcích:
Tohle je maminka, drží miminko, tady je tatínek, tohle je Kiwík a má modrou čepici.
(tohle je tráva, nebe, oči, pusa, nos, ruce, nohy...)

 

Obrázkové kartičky

Veselé obrázky si získají srdce každého dítěte. Obsahují hlavní dějovou linku pohádky v obrázkové podobě, což  umožnuje zejména dětem, které nerozumí mluvené formě pochopit obsah příběhu. Mezitím, co čtete pohádku, předkládáte dítěti aktuální kartičku a dochází tak k propojení slov a obrázku. Já je také používám s Barunkou jako ověření, že rozumí tomu, co čtu. Já čtu a Barunka mi ukazuje děj na kartičkách. Karty jsou navrženy a namalovány tak, aby jim dítě rozumělo i beze slov. Díky laminaci jsou omyvatelné a téměř nezničitelné, proto si je můžete vzít třeba k lékaři a rozptýlit tak dětský strach. Do auta či na návštěvu jsou naprosto ideální, protože si je děti dokáží užít i sami bez vaší účasti a vám tak vznikne prostor pro plné soustředění na jízdu nebo si chvilinku odpočinout. Kartičky také plní úlohu estetickou, nejlépe fungují zavěšené kolíčky nad postýlkami. Rozzáří dětský pokojíček a zútulní spinkací pelíšek.

 

Zábavné hravé úkoly

 Úkoly si děti užívají s radostí.  Ať už se učí chápat souvislosti, vypráví příběh svými slovy nebo se jen tak před spaním na kartičky dívají, stále pracují na osvojování si nových slovíček a získávání sebejistoty v mluvení. 

                        

 Děkuji modelce Sofince 2,5 let a mamince Kačence za krásné video, které naleznete zde:

 

Náš příběh o cestě za záchranou našeho domova i o našich zvířátkách můžete sledovat na 

Facebooku: https://www.facebook.com/Reciinzs

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC5quTy30cCwxj_6xW32MspA

 

Za váš nákup ze srdce děkujeme. 

Jedině s vámi můžeme pokračovat v péči o naše zvířátka.

S láskou

Jíťa a zvířátka

Zpět do obchodu